Bu iş ne zaman icad olmuştur bilmiyorum. Fakat her sene aynı müsamereyi seyrederken gülüyorum. Sanırsın ki, Cumhurbaşkanlığı çocuk oyuncağı, evcilik oyunu. Bu işin 19 Mayıs günlerinde Samsun limanında bir gemiden Mustafa Kemal büstü indirilirken kıyıdakilerin selam durmalarından pek bir farkı yok bana göre.

Kısacası komik!

Bir de mesaj alınır ya günün Cumhurbaşkanından, hiçbir yaptırımı olmayan talimatlar da verir çocuk. Sanırsın ilkokul müsameresindeyiz.

Yaptırımı olsa, asıl o zaman görürsünüz gününüzü. Çocuk aklı bu, ne diyeceği belli mi olur. Bakın bir anektod geldi aklıma.

Adamın birisi sürekli “padişah bastonumu havaya atsam ve yere düşünceye kadar padişahlığı bana devretse” der dururmuş. Padişahın kulağına ulaşmış söz günün birinde. Padişah;  “çağırın gelsin, bakalım ne yapacakmış” buyurmuş. Adam çağırılmış huzura. Padişah, “bu sözü söyledin mi” demiş. Adam, “evet padişahım, söyledim” deyince: Padişah elindeki bastonu adama uzatıp “al bakalım ne yapacaksın görelim” demiş. Adam bastonu alıp havaya atmış ve baston yere doğru inerken “Bursa kestanelikleri vakıftır” deyivermiş.

Padişah ” işte şimdi yandık” demiş.

Velhasıl, bu müsamere de İnşallah gelecek yıla kadar sonlandırılmış olsun diye temenni ederim.